2019-07-12 Electric Light Orchestra & Phil Bates w Teatrze Letnim

    Profesor Marian Stępak zaprezentował w Galerii Miejskiej ekspozycję zatytułowaną „Kolekcje”, na którą składają się przedmioty codziennego użytku takie jak ubrania, bielizna, galanteria tekstylna, które zostały poddane obróbce artystycznej, co oznacza, że zakończyły swój żywot w odniesieniu do funkcji pierwotnej i stały się obiektami półprzestrzennymi i przestrzennymi, zyskując tym samym nową jakość. 
    Prezentowaną od 8 kwietnia 2014 roku ekspozycję uzupełniają fotografie, przestawiające handel uliczny wśród osób wypoczywających na plaży - problem nurtujący artystę, będący w jego odczuciu rodzajem zaśmiecenia, ingerencji w intymność człowieka. 
    Artysta urodził się w 1957 roku w Koronowie. Jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, uzyskując dyplom w 1983 roku. Obecnie pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego UMK. W latach 1991 – 1996 pracował również w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej Schola Posnaniensis w Poznaniu. W roku 1991 zainicjował działalność autorskiej galerii „Nad Wisłą” w Toruniu, która funkcjonuje do chwili obecnej. Zorganizował w niej ponad 150 wystaw. Jest współzałożycielem Fundacji Praktyk Artystycznych „i…”, zajmującej się ogólnopolskimi projektami artystycznymi. Od 1994 r. pełni funkcję konsultanta Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci w Warszawie i prowadzącego plenery dla stypendystów Funduszu. Zajmuje się obiektem, tkaniną, malarstwem, rysunkiem, fotografią, krótkimi etiudami filmowymi i performance. Jest autorem ponad czterdziestu wystaw indywidualnych, brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

Marian Stępak o swej twórczości:
„W obrębie moich artystycznych zainteresowań znajduje się to, co zakończyło swój żywot, w swojej pierwotnej funkcji, przede wszystkim ubrania, bielizna, galanteria tekstylna oraz inne materie. Moim zamierzeniem jest, aby zapoczątkować dla tych zdegradowanych rzeczywistości nowe przeznaczenie - nadać im nowe jakości. Tworzę obiekty półprzestrzenne i przestrzenne, a także rejestruję fotograficznie różnorakie sytuacje zastane. W ten sposób powstają swoistego rodzaju kolekcje. Istotnym dla mnie jest również przyglądanie się odpadom współczesnej egzystencji. Bywają to porzucone na drzewach, ławkach, ogrodzeniach rzeczy codziennego użytku i przycupnięte do krzewów, drzew, zabudowań, płotów lub unoszone przez wiatr foliowe jednorazówki na zakupy oraz strzępy papierów. Innym problemem, który mnie nurtuje, jest handel uliczny w kurortach - wśród wypoczywających i kąpiących się na wielu plażach. Kwalifikuję to nie tylko do egzotyki lecz również do pewnego rodzaju zaśmiecenia, jako ingerencji w intymność”.

Wystawę Mariana Stępaka można zwiedzać przez najbliższy miesiąc w Galerii Miejskiej (pl. Klasztorny 2) w godzinach:
- wtorek - godz. 10.00-13.00
- środa - godz. 15.00-18.00
- czwartek - godz. 10.00-13.00
- piątek - godz. 15.00-18.00
- sobota - godz. 10.00-14.00
oraz w innym terminie po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu z KCK – tel. 52 357 58 67, 52 357 52 13.